Застрашена от изчезване моруна стана жертва на бракониерски улов, съобщиха от природозащитната организация WWF във фейсбук страницата си. Експерти от WWF и Дирекция на Природен парк „Персина“ направиха опит да спасят моруната, уловена незаконно край Свищов.
Есетровата риба е внушителен мъжки екземпляр с дължина над два метра и вероятна възраст между 20-30 години.
Възрастните есетри, като тази, са изключително силни животни, но нараняванията, които рибата е получила след улавянето, са твърде сериозни и несъвместими с живота, посочиха специалистите от WWF.
Екземпляр от застрашен вид
Оттам отбелязват, че това е пореден екземпляр от критично застрашените от изчезване есетри, който е жертва на незаконен улов.
През есента моруните, особено едрите мъжки екземпляри, често навлизат в Дунав, за да презимуват в реката, изчаквайки ранната пролет в близост до местата за размножаване. В реката обаче тези огромни риби са много уязвими от бракониерство, допълниха от природозащитната организация.
Оттам уточниха, че бракониерството все още е силно застъпено в региона и намалява възможностите за естествено възпроизводство на малкото останали диви есетрови риби.
От Природния парк „Персина“ съобщиха, че техни биолози са повикани на място да установят вида на рибата и да окажат помощ при спасяването на застрашения екземпляр., пише БТА.
В началото на годината природозащитната организация WWF обяви, че ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри.