Анализът на липсата на палци по Торинската плащаница показва, че това е платът, в който е бил увит Исус Христос след разпятието.
Торинската плащаница отдавна предизвиква дебати, като поддръжниците ѝ настояват, че върху нея може да се види отпечатаното лице на Христос, а критиците я обявяват за средновековна измама.
Но изследването от 2017 г., което отново привлича вниманието, показва, че дясната ръка вероятно е била в „стресирано“ положение, което може да е резултат от увреждане на нервите, причинено от разпъването на кръста, пише „Глас Нюз“.
В изследването, публикувано в Journal of Cultural Heritage, ръцете върху тъканта са анализирани отново с по-висока разделителна способност чрез „трансформация на хистограмата на интензивността“.
Това показа, че палецът на дясната ръка е в „неестествена“ позиция, което означава, че отпечатъкът му почти изцяло липсва върху савана.
Според изследователите разпъването на кръста би причинило нараняване на средните нерви на ръцете, което е принудило палеца да заеме тази скрита позиция.
Изкуственият интелект си е представил „лицето на Исус Христос“ от плащаницата.
Вестник Daily Express използва Midjourney (програма), за да създаде симулация на човека, който според мнозина стои зад плащаницата.
Генерираните снимки изглежда изобразяват Исус с традиционна дълга коса и брада, с рани, които подсказват, че току-що е претърпял фаталното си изпитание.
Критиците твърдят, че художник от XIV в. може да е фалшифицирал „плащаницата на Месията“, като е използвал прахообразен пигмент върху скулптура или жив модел.
Още през 80-те години на ХХ в. тестове за въглеродна датировка определят произхода на плащаницата към 1300 г., точно когато започва нейната записана история.
Но д-р Либерато де Каро използва нова технология, известна като широкоъгълно рентгеново разсейване, за да твърди, че древната стара тъкан съответства напълно на образец от известната обсада на Масада през 55-74 г. от н.е.
Де Каро изтъква, че в плата са вградени редица поленови зърна от растения, произхождащи от Близкия изток, което отхвърля идеята, че това е европейска подправка.