Дъжд, градушка и ветрове засегнаха голяма част от островите в Егейско море в Гърция. Всички те са сред любимите дестинации на българите в южната ни съседка.
Днес прогнозите са за постепенно покачване на температурите.
В северната част на Атина все още трафикът е затруднен от наводнени улици. Част от пътищата са временно затворени,съобщават от Пътна полиция.
Буря в Пелопонес с градушка на места промени желанието на туристите да почиват там. Мнозина напуснаха хотелите.
Над 25 пожара бяха предизвикани от мълнии, информират от Гражданска защита.
В Северна Гърция, където почиват хиляди български туристи, времето остава мрачно и днес, но е подходящо за плаж.
До края на дена ще утихнат екстремните метеорологични промени, като продължава да вали силен дъжд на част от Крит, Пелопонес, Тесалия и Корфу.
Пътна полиция приканва да не се пътува по време на силни дъждове, а Гражданска защита информира за рискове при влизане в морето при тези условия.
Септември е месецът на прехода от лято към есен в България
Средните климатични максимални температури за месец септември ще са между 23 и 28 градуса, а средните минимални между 11 и 16 градуса. Сухите периоди за месеца са между 09 и 11 и от 18 до 29 септември. Валежните са периодите от 01 до 08 и от 12 до 17 септември. Ще е топъл месец най-вече в първата си половина.
Това посочи синоптикът Петър Янков.
По думите му месецът ще започне с валежи главно в северната половина от страната. Интензивни дъждове с гръмотевици се очакват в Добруджа и по Черноморското ни крайбрежие.
От 03 до 04 септември ще има повече слънце и топло за сезона време – максимални температури от 30 до 35 градуса. Слаби валежи се очакват на 07 септември. По динамично време с интензивни валежи в западните и северни райони се очаква в края на първата десетневка от 8 до 10 септември и в началото на втората десетдневка от 10 до 12 септември.
Сухо без валежи ще бъде времето в средата на месеца.
В периода 13, 14 утрините ще са свежи с условия за краткотрайни мъгли. Временни заоблачавания ще има в сутрешните часове над Черноморието, а след пладне над планините, без валежи. Дневните температури ще достигат стойности от 25 до 30 градуса.
Към 17-ти, 19-ти от северозапад ще поникне свеж въздух и дневните температури ще се понижат чувствително под 25 градуса. По-интензивни валежи в западните и северни части от страната ще има около 19, 20 септември. През третата десетдневка ще има повече слънце.
В периода от 22 до 28 септември, над цялата страна ще бъде предимно слънчево. Дневните температури ще достигат 25, 29 градуса. Валежи и захлаждане, с есенни температури се очаква от 30 септември и в началото на октомври.
През септември денят чувствително намалява и в края на месеца нощта има превес – 12 часа и 12 минути, а денят е дълъг 11 часа и 48 минути.
Въпреки по-късия ден, слънчевите лъчи понякога могат да бъдат и горещи, а времето задушно.
Геомагнитна прогноза
До края на месеца земното магнитно поле ще е спокойно
Месецът ще започне със слаба геомагнитна активност. В периода от 18 до 20 се очаква повишаване на геомагнитната активност и слаби магнитни бури в полярните зони. До края на месеца земното магнитно поле ще се успокои и ще бъде спокойно. Слънчевата активност ще бъде ниска.
Народна Метеорология
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За септември народната метеорология гласи:
Сух септември – мокър октомври. Какъвто е денят на свети Симеон (1 септември), такъв ще е целият декември. Ако на Кръстовден (14 септември) вали дъжд, годината ще е плодовита.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ